Veľvyslanci z kuchyne

Gastronómia a diplomacia. Ako je možné tieto dve témy spojiť a z príjemného a užitočného vytvoriť nezabudnuteľné pocity, ktoré nás motivujú k poznaniu inej kultúry?

Ambassadors from the kitchen

Dá sa vôbec cez kulinárske umenie spoznávať iná kultúra? Takéto a rôzne iné myšlienky som mala, keď som prvýkrát počula spojenie slov gastro a diplomacia. Keď som si však spomenula na zážitky z môjho života a mojich ciest, tak odpoveď je jednoduchá. Samozrejme, že sa dá.

Ambassadors from the kitchen

Živým príkladom je krajina juhovýchodnej Ázie – Malajzia. Tri národnosti, ktoré spolunažívajú na jednom mieste, Indovia, Číňania a Malajzijčania. Rôzne národy a rôzne vierovyznania. Mala som možnosť počas šiestich mesiacov spoznávať túto krajinu a na vlastnej koži som zažila nesmiernu pestrosť a zároveň odlišnosť ich kultúr. A práve umenie varenia, chutí a rozličných príjemných vôní sa pre nich stalo spoločným záujmom a môžem povedať, že aj vášňou. Nielenže sú hrdí na to, ako sa po celom svete dokázali presláviť jedlom, ale o jedle rozprávajú stále a je pre nich hlavnou témou. Dokonca aj keď som ráno nastupovala do „Uber-u“, tak vždy bola prvá otázka vodiča o tom, čo som mala na raňajky. Hneď na to nasledoval výsluch o tom, čo budem jesť na obed, či pre mňa miestne jedlo nie je veľmi pikantné a aké je charakteristické jedlo pre moju krajinu. Tieto debaty boli vždy veľmi otvorené a plné zvedavých otázok a odporúčaní o dobrom jedle až nás to nakoniec veľmi často priviedlo aj k témam, o ktorých sa bežne nerozpráva, ktoré sú tak trochu tabu. Najmä čo sa týka náboženstva a snahy o porozumenie rôznych pohľadov na svet. Gastronómia je v tomto pohľade skvelým kľúčom na otváranie hlbšej diskusie.

Ambassadors from the kitchen

No nie je to pekná predstava? Iné kultúry, náboženstvá, zvyky, tradície a to všetko spoznáte prostredníctvom jedla a nie prostredníctvom konfliktov a nepríjemných skúseností. Vášeň pre jedlo je v Malajzii naozaj silná a pomáha búrať vzájomné predsudky medzi rôznymi národmi, ktoré tam žijú. Napadlo mi, že by sme to mali využiť aj v našich stredoeurópskych krajinách a otvoriť sa novým možnostiam ešte viac. Skúsme to. Jedlo spája.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.